Az NB I. őrült zárófordulója és a kiesési dráma fordulatai képekben

2018.06.03. 17:58 Vágó.János

Az NB I. a zárófordulójához érkezett szombaton, ami előtt ugyan a bajnoki cím kérdése már eldőlt múlt héten,  a Videoton története harmadik aranyát ünnepelhette a hajrát elrontó Ferencváros előtt, azonban a kieső csapatok neve, és a 3. helyért, valamint a 4., Európa Liga-indulást érő hely megszerzésért folytatott küzdelem még sok izgalmat tartogatott. Borítékolható volt a sok drámai izgalom, hiszen a forduló előtt a legnagyobb bajban a pocsék tavaszi szereplése miatt kieső helyre zuhanó Diósgyőr és Vasas együttese volt, de az előttük egy ponttal álló Balmazújváros is izgulhatott, sőt, volt az eredményeknek olyan kombinációja is, ami után még kieshetett a Haladás vagy a Mezőkövesd is. Nagy kérdés volt, hogy a bajnokság két kiemelkedő, de már tét nélkül játszó csapata, a Videoton és a Ferencváros milyen összetételű csapattal, és mekkora motivációval fog küzdeni. A Vidi a pár hete átadott új diósgyőri arénában lépett fel, míg a Fradi Balmazújvárosba látogatott. Közben az EL-ért küzdő Honvéd a bentmaradásért harcoló Vasast fogadta a fővárosi derbin, míg a némileg nyugodtabb helyzetben lévő Haladás és Mezőkövesd egymás ellen lépett pályára. Nos, kiderült, a Videoton az előzetes várakozások szerint erősen tartalékosan állt fel, de a Fradi sem megszokott alapcsapatával kezdett. Képzeljük el, akkor milyen izgalmak lettek volna, ha még a Vidi és a Fradi is a bajnoki címért hajt a zárófordulóban! A mérkőzések előtt a héten 84 éves korában elhunyt legendás mesteredzőre, Kovács Ferencre emlékeztek a csapatok. kep_623.jpg

Az események Balmazújvárosban kezdődtek, hiszen a tét nélkül játszó Fradi gyorsan 2 gólos előnyt szerzett negyedóra után, benne egy öngóllal, sokkolva a hajdúsági újonccsapatot. kep_612.jpgAzonban Horváth Ferenc csapata ugyanilyen gyorsan egyenlített, a korán örülő Vasas és DVTK-drukkerek ijedtségére. kep_610.jpgMajd a balmazújvárosiak nigériai légiósa, Uzoma újabb öngól vétett szünet előtt, megint vezetett a Fradi, ezzel megint helyzeti előnyben volt a másik két kieső rivális, akik azonban még nem vezettek. kep_617_1.jpgA többi meccsen egyetlen gól sem esett a szünetig, óvatoskodtak a csapatok, de aztán ami a második félidőben következett, az az NB I minden idők egyik legőrültebb kiesési drámáját hozta sok fordulattal! Először is vezetést szerzett a Honvéd a Vasas ellen Eppel góljával az 53. percben, sőt Lanzafame nagy szabadrúgásgóllal megduplázta ez előnyt a 66. percben. Mint kiderült, ez gólkirályi címet ért az olasznak.kep_648.jpg

kep_649.jpgNagyon nagy bajba került ezzel a Vasas, és ezzel elsőként szálltak ki a menekülőversenyből. Ugyanebben a percben megszerezték a vezetést a nagy akarattal, de a nagy tét miatt görcsösen is játszó diósgyőriek Brkovics révén. A volt debreceni hátvéd nem először szerzett fontos gólt.kep_628.jpg

Utána a 70. percben ismét egyenlített a nagyot küzdő Balmazújváros (3-3), de még így is a miskolciak álltak jobban az élő tabellán (azonos pontszám mellett több győzelmük révén).kep_631.jpgA piros-fehér drukkerek ünneplése azonban 10 perc után ijedt csenddé változott, ugyanis egy furcsa góllal egyenlített a bajnok Videoton, Scsepovics emelése nagyon becsapta Rados kapust. kep_632.jpgA Vasas megkapta harmadik gólját is a 77. percben, így megpecsételődött a piros-kékek sorsa. Hiába szépítettek még, a népes Vasas-tábor már nem nagyon tudott örülni. kep_618.jpgRohamozott a Balmazújváros és a Diósgyőr is, majd a 87. percben a csereként beálló Makrai újra vezetést szerzett a DVTK-nak! Ismét az érzelmi hullámvasút csúcsán volt a nagyszámú miskolci szurkolótábor. A pár hete kinevezett spanyol tréner, a klub volt játékosa, a 39 éves Fernando jó érzékkel hozta be az elmúlt hónapokban kevés lehetőséget kapó támadót. kep_637.jpg

kep_644.jpgEkkorra már három 36 pontos csapat volt, mivel továbbra sem esett gól a Haladás-Mezőkövesd meccsen. Azonos pontszámnál a több győzelem rangsorol, így ebből a trióból a Haladás állt legjobban, de egy kövesdi góllal, Haladás-vereséggel a Balmaz-DVTK duó a Hali elé ugrott volna, kieshettek volna Királyék. A szombathelyi nézők is rágták körmüket izgalmukban, hisz meleg volt a helyzet. Azonban a fiatal Kiss Tamás, aki ősszel az új stadion avatóján parádés emeléses győztes gólt vágott a Fradinak, ismét fontos győztes gólt lőtt a 90. percben! A Rohonci úton jöhetett az ünneplés. Az ősszel átadott új arénában továbbra is veretlenek a zöldek. kep_647.jpgkep_641.jpg

A dráma csúcspontja még hátravolt, hiszen előbb a fehérvári Pátkai bombázott a felső lécre Miskolcon, ha bemegy, kiesik a DVTK! Közben lefújták a miskolci összecsapást, a szurkolók nem mertek még ünnepelni, hiszen hátravolt még 4 tömény perc Balmazújvárosban. A 10000 néző és a DVTK játékosai is lélegzetvisszafojtva, tehetetlenül figyelték a balmazi fejleményeket telefonjainkon, és látták, ahogy a hazaiak nagy helyzeteket hagynak ki a Fradi ellen. kep_639.jpgÉs eljött a 95. perc, amikor a balmazújvárosiak győztesnek hitt, bentmaradást érőnek tűnő gólt lőttek a rutinos Rudolf Gergely révén, mindenki extázisban volt, Miskolcon pedig sokezren infarktus-közeli döbbent állapotban. Pár másodperc múlva minden érzelem a visszájára fordult, ugyanis Szőts játékvezető les miatt érvénytelenítette a balmazújvárosiak gólját! kep_611.jpg

kep_643.jpgAz ítélet a visszajátszások alapján jogos, de természetesen hatalmas indulatokat váltott ki. Ilyen körülmények között bukta el tehát a bentmaradást a hajdúsági újonccsapat története első élvonalbeli szezonjának végén. A balmazújvárosi játékosoknak a sírás jutott...kep_634.jpg

dvtkorom.jpgMégsem esett ki vadonatúj stadionnal a DVTK, mint tavaly az MTK. Ne felejtsük, a tavalyi záróforduló ugyanilyen drámai volt, akkor a Diósgyőr-Debrecen ki-ki meccsen a Loki nyert, és ha az MTK nyert volna Pakson, akkor a DVTK esett volna ki. A kék-fehérek csak 1-1-et értek el, így ők kesereghettek. Így tehát a Diósgyőr másodszor maradt bent a lehető legvékonyabb hajszálba kapaszkodva a végén úgy, hogy egyik végjátékban sem a saját kezében volt a sorsa, tavaly az MTK, most a Balmaz és a Vasas győzelme ellen is kellett szurkolniuk. Nem lenne meglepő, ha a drámai záróforduló után megnőne a kardiológiai rendelések forgalma... Sok nézőt megviseltek az események, sokan azt hitték, megadták a balmazújvárosiak 4. gólját. A miskolci fanatikusok eltekintenének most már az orosz rulett műfajától. Nagy nyomás volt a játékosokon, mert a fanatikusok nehezen viselték a tavaszi kínlódást, többször számonkérték a gyenge szereplést.kep_646.jpg

Ha még 2016-ig is visszatekintünk, akkor pedig a Vasas jött ki jól a zárófordulós drámából, megverték Dunaújvárosban az MTK-t, az NB II-be taszítva a dúsgazdag Puskás Akadémiát.

Az Újpest a bronzérmet is ünnepelheti a 10. kupagyőzelme mellett, miután 2-1-re megverte a Debrecent. A lilák hosszú böjt, 2009 után léphetnek ki újra Európába, miután letelt a nemzetközi porondra szóló eltiltásuk. kep_656.jpg

A tavalyi bajnok Honvéd végül megszerezte a 4. helyet, és ezzel ők is indulhatnak az Európa Ligában. Kérdés, milyen játékoskerettel, és mi lesz a Bozsik Stadionnal, ugyanis megint érvénytelen lett az új stadion építésére kiírt tender. Most azonban az ünneplés ideje van Kispesten. Ennek örömére még a szivárvány is megjelent a stadion fölött.honvedvasasszivarvany.jpg

Miközben az NB I európai összevetésben gyenge színvonala, alacsony nézőszáma közismert probléma, és sokat kesergünk a magyar foci helyzetén, hozzá kell tenni, hogy önmagában ettől elvonatkoztatva a bajnokság rendkívül izgalmas, szinte minden mérkőzés kiszámíthatatlan. Gondoljunk csak arra, hogy a végül mégis kieső Vasas 3 hete a 93. percben lőtt góljával vette el a Fradi bajnoki címét drámai meccsen az Üllői úton, a kiesett Balmazújváros pedig kétszer vett el 2 pontot a bajnok Videotontól, több élcsapatot megtréfált, a megyei "nagy testvér" Debrecent kétszer is verte (legutóbb 4-0-ra) és majdnem kupadöntőbe is jutott.

Az MLSZ 12 csapatosra csökkentett bajnoki szisztémája telitalálat volt a bajnokság izgalmassága szempontjából, most a 32., tavaly a 33. zárófordulóban, ráadásul egymás elleni bajnoki döntőn dőlt el az aranyérem is, a kiesés pedig most is a záróforduló utolsó pillanataiban. Ráadásul úgy, hogy az elmúlt hetekben mindig változott a kieső helyen álló csapatok neve, múlt héten például a Vasas és a Balmazújváros is a 93. percben nyert, akkor a DVTK-t lökték az utolsó helyre. Néhány hete pedig a Balmazújváros a 89. és a 90. percben kapott 11-esekkel fordított a Diósgyőr ellen, azzal vált igazán súlyossá a miskolciak helyzete a hajrára, és azzal zárkózott fel a Balmaz. Utólag az is kiderült, az sem volt elég a narancs-feketék bentmaradásához, hogy mind a háromszor megverték a Diósgyőrt! A létszámcsökkentés kiszűrte a nagyon korán leszakadó, komoly anyagi gondokkal küzdő gyenge csapatokat, cserébe viszont sajnos sok vidéki nagy nézőszámú fellegvár szorult ki az NB I-ből. De ez már egy külön elemzést, vitákat igénylő téma.

A Vasas is elképesztő hullámvasutazást élt meg az elmúlt években, hisz a 2015-ös visszajutás utáni első nehéz év végén a zárófordulóban menekült meg, majd pár hónap múlva már az élen menetelt az őszi szezon végén, a 2016 őszi stadionbúcsúztatón 8000 nézője ünnepelte az újra nagycsapatnak tűnő együttest. A szezon végére is meglett a bronzérem, sőt mellé kupadöntő is, ahol csak 11-esekkel buktak a hazai pályán játszó Fradi ellen. AZ Európa Ligába 2000 után ismét kilépve remek bravúr küszöbén omlottak össze, idegenben 3-1-es előnyt buktak el 4-3-ra az utolsó 3 percben a Beitar Jeruzsálem ellen, majd a visszavágón sima 0-3-as kudarc. Sokak szerint ez a lelki törés határozta meg az idei zuhanást, melynek vége most a kiesés.  A Vasas védelme volt a legrosszabb 61 kapott góllal. A furcsa, hogy mindezt nagyjából ugyanaz a keret érte el Michael Oenning vezetésével. 3 év után tehát újra NB II következik Angyalföldön, a 20 csapatos mezőnyben nem lesz könnyű a visszakapaszkodás. Az új stadiont így valószínűleg nem az NB I-ben avatják fel. vasaskieses.jpg

A két kieső tehát a Balmazújváros és a Vasas, a két feljutó pedig az MTK és az először NB I-be jutó Kisvárda. Az átlagnézőszámnak jót tett a Diósgyőr és a Haladás megmenekülése, hisz a miskolci új arénában eddig 3 meccsen 27000 néző teremtett európai focihangulatot, míg Szombathelyen is 6700 néző drukkolt a bentmaradásért. Kiesésükkel minden idők legalacsonyabb átlagnézőszáma fenyegetett volna.

Vasárnap az NB II-ben is hasonló izgalmak voltak a kiesés elkerüléséért, ami után a már korábban kiesett, súlyos anyagi gondokkal küzdő Soproni VSE mellett az 5 évig Gyulán játszó, de nyártól hazatérő Szeged 2011 és a Szolnoki MÁV esett ki az NB III-ba. Mivel a pécsiek sem jutottak fel, így az ország 3. (Szeged) és 5. (Pécs) legnagyobb városa is csak NB III-as lesz ősztől. A szolnokiak 1996 óta nem jártak ilyen mélyen, 2010-ben még az NB I-be is feljutottak egy évre. A 2002-es bajnok, Manchester Unitedet verő Zalaegerszeg végül megkapaszkodott a szakadék szélén, így nem kell 50 év után megtapasztalnia, milyen az NB III-as élet.

Elképesztő, hogy még egy gyenge, sokat szidott NB I-ben maradás vagy kiesés is sokezer drukkerből és több százezer tévé előtt ülő nézőből vált ki erős érzelmeket. A bentmaradó csapatok és nézőik úgy ünnepelnek, mint ha a Bundesligában kapaszkodtak volna meg, a kiesők pedig úgy keseregnek, mintha onnan kéne búcsúzniuk. Bár évközben sok az ürességtől kongó stadion, és a rossz meccs, nem tud olyan rossz lenni a magyar futball, hogy ne érdekeljen még mindig sokakat. Úgy vagyunk vele, mint az iskolában több tárgyból bukó, magatartás-problémával küzdő gyerek szülei, hogy mégiscsak a mi kölykünk, így kell szeretni... Megint végsőkig kiélezett, fordulatos bajnokságon vagyunk túl, ebben felveszi a versenyt az NB I bármelyik európai topbajnoksággal. Már csak az a néhány "apróság" hiányzik a magyar szurkolók igazi boldogságához, ha a színvonalban is felzárkóznánk Európához, kupacsapataink pedig nem hullanának el fájóan korán júliusban, a selejtezők első, második körében... Pár hét múlva kiderül, idén mit ér a magyar bajnokság Európában.