A múlt héten rendezett FC Bayern - Schalke bajnoki rangadó 17. percében a müncheniek védője, Jerome Boateng, szabálytalankodott a gólhelyzetben kilépő gelsenkircheni Sidney Sammel szemben. A találkozó játékvezetője, Bastian Dankert, a szabályoknak megfelelő ítéletet hozott: Boatenget (gólhelyzetben lévő játékossal szemben elkövetett szabálytalanság) kiállította, és a Schalke javára (büntetőterületen belül elkövetett szabálytalanság) tizenegyest ítélt.
Boateng szabálytalansága (Fotó: Citypress 24)
A büntetőt Maxim Choupo-Moting végezte el, ám a hazaiak kapusa, Manuel Neuer, kivédte. A mérkőzés végül 1-1-re végződött. Természetesen nem tudhatjuk, hogyan alakult volna a hátralévő 72 perc, ha a Schalke értékesíti a tizenegyest, de valószínűleg nem tévedünk nagyot, ha azt gondoljuk, Neuer bravúrja pontott mentett a címvédőnek.
Volt azonban más következménye is. Boateng kiállításából természetesen fegyelmi tárgyalás lett, eltiltásra számíthatott.
Kiállítás (Fotó: Getty / FC Bayern München)
Csakhogy a német fegyelmi szabályzat két külön tényállást ismer:
- Gólhelyzetben lévő játékossal szemben elkövetett, a gólszerzést megakadályozó szabálytalanság. Büntetési tétel: 2 mérkőzés.
- Gólhelyzetben lévő játékossal szemben elkövetett, a gólszerzést meg nem akadályozó szabálytalanság. Büntetési tétel: 1 mérkőzés.
Mivel Neuer a tizenegyest kivédte, ezért Boateng szabálytalansága megakadályozta a gólszerzést. Ennek megfelelően két mérkőzéstől tiltották el. Ha Choupo-Moting belövi, akkor csak egy meccsre szólt volna az eltiltás. Azaz Jerome Boateng eltiltásának mértéke egy olyan eseménytől függ, ami akkor történt, amikor ő valahol az öltözőfolyosó környékén lehetett. Hans Lorenz, a Német Labdarúgó Szövetség fegyelmi bizottságának elnöke konkrétan el is mondta: "Ha bement volna a tizenegyes, Boateng egy mérkőzésre szóló eltiltást kapott volna. A tény, hogy Manuel Neuer a tizenegyest kivédte, megduplázta az eltiltást".
Az eset komoly felzúdulást és vitát keltett Németországban, mert, a szabály ugyan régi, de a legtöbb sportrajongó csak most találkozott vele. Az alsóbb osztályokban játszó labdarúgók jól ismerik. Mesélik, előfordult már, hogy 3-0-ás vezetésnél a megítélt büntetőt egy játékos tudatosan keresztbe rúgta a megyei bajnokságban, úgy, hogy az oldalvonalon ment ki, mert tudta, hogy ezzel súlyosbíthatja az ellenfél kiállított játékosának eltiltását. A Schalke kapcsán aligha merülhet fel a szándékosság gyanúja, de így is elgondolkodtató, helyes-e, hogy egy elkövetett szabálytalanság büntetését alapvetően befolyásolja egy olyan, későbbi esemény, amiben sem a szabálytalan játékos nem vett részt, sem az, akivel szemben a szabálytalanságot elkövették.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ajánlott bejegyzések: