2013. március 6-án játszott női kézilabda bajnoki mérkőzést az FTC Rail Cargo Hungária a Győri Audi ETO ellen. A meccs döntetlenre végződött (34-34), és a Herczeg, Südi játékvezető-páros két játékost is piros lapos büntetéssel sújtott. Ráadásként mindkét piros lapról jelentést is írtak, azaz mindkettőt tárgyalnia kellett az Etikai és Fegyelmi Bizottságnak.
A két eset röviden:
Tomori Zsuzsanna (Fotó: FTC) |
- Eduarda Amorim, a győriek játékosa, a második félidő első perceiben túl hevesen lépett ki védekezésben a ferencvárosi Tomori Zsuzsannára, és meg is ütötte őt.
- Néhány másodperccel a mérkőzés vége előtt a játékvezetők a Győr javára ítéltek szabaddobást a győri kapu előtt. Tomori Zsuzsanna megfogta a labdát, és nem engedte, hogy a győriek a megítélt szabaddobást elvégezzék. A kézilabda sajátos időmérési módszerei (nem mérnek tiszta játékidőt, de nincs lehetőség hosszabbításra) miatt ezzel hatékonyan meg tudta akdályozni, hogy a hátralévő időben az ETO még egy támadást vezessen.
A Fegyelmi bizottság mindkettejük esetét tárgyalta, és a várakozásoknak megfelelő ítéletek születtek: Amorimot szóbeli figyelmeztetésben részesítették, Tomorit egy mérkőzésre eltiltották.
Ami igazán érdekes, az a Tomorit sújtó határozat szövegezése:
075/2012-13(03.12.)
A MKSZ. Etikai és Fegyelmi Bizottsága a szabályzat 12.§ e pontja alapján Tomori Zsuzsanna (FTC...igsz:0017247) játékost – ellenfél veszélyeztetése miatt, - 2013.március 28. -ig szóló NB I. női felnőtt bajnoki mérkőzéstől való eltiltással sújtja, büntetését fellebbezésre tekintet nélkül azonnal végrehajthatóvá nyilvánítja.
- Nos, amint az eddigiekből is kiderült, Tomori nem veszélyeztetett senkit. Vagy, ha esetleg mégis, azt a játékvezetők nem észlelték (Tomorinak ezen kívül nem volt még sárga lapja sem a mérkőzésen), nem készítettek róla jelentést, és nem tárgyalhatta a Fegyelmi Bizottság.
- A hivatkozott Fegyelmi Szabályzat 12. paragrafusának nincs e. pontja.
- Az 12. § (1) bekezdés e. pontja (minden bizonnyal erre kívántak hivatkozni) mindössze annyit tartalmaz, hogy a játékosokat lehetséges mérkőzéseken való részvételtől eltiltani. Azaz gyakorlatilag a Bizottság az eltiltást azzal indokolta meg, hogy ez lehetséges.
Az FTC egyébként soron következő bajnoki mérkőzését március 27-én játsza, így a büntetés gyakorlatilag egy mérkőzésre szól. Magával a büntetéssel nincs problémánk, a nemzetközi előírások, a hazai gyakorlat, valamint a Magyar Kézilabda Szövetség "Alkalmazandó büntetések" címet viselő dokumentumának 12.1. pontja egybehangzóan 1 mérkőzéstől való eltiltást jelölnek meg az ilyen szabálytalanság büntetéseként. Hogy ezzel a büntetéssel az ügyben egyébként egyáltalán nem érintett Fehérvár KC járhat rosszul, arra ráérünk visszatérni akkor, ha tényleg bekövetkezik.
De, tessék mondani, nem volna lehetséges, hogy az eltiltó határozatban valóban az a vétség szerepeljen, amit a játékos ténylegesen elkövetett, ne egy nem létező szabálypontra hivatkozzanak, és ne pusztán azzal támasszák alá az eltiltást, hogy ez egy lehetséges büntetési fajta?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ajánlott bejegyzések: