1941. július 16-án született Mészöly Kálmán, a Szőke Szikla.
Tizenegy évesen kezdett focizni Óbudán, a helyi TTVE csapatában és épp mielőtt az ifi korosztályból kiöregedett volna, tizenhét évesen, már a Vasas játékosa volt. A következő évben már a felnőttek között is bemutatkozott. Neve mindörökké összeforrt klubjával, ahol 12 évet játszott a pályafutása befejezéséig, ezalatt közel 300 NB I-es mérkőzésen több mint 30 gólt szerzett. A Vasassal négyszeres magyar bajnok, háromszoros KK (Közép-európai Kupa) győztes, kétszeres magyar bajnoki ezüst-, egyszeres bronzérmes. 1962-ben az Év Labdarúgója lett.
A búcsúmeccsén 1972-ben
Mészöly ifi játékosként tagja volt az 1960-ban UEFA Ifjúsági Tornát (az labdarúgó ifjúsági EB elődje) nyert magyar csapatnak.
A döntőben szerepelt csapatban jobbról a harmadik
Pályafutása alatt 1961 és 1971 között 61 alkalommal húzhatta magára a címeres mezt, ezek alatt összesen 6 gólt szerzett. Szerepelt két világbajnokságon, 1962-ben Chilében és 1966-ban Angliában. Az 1964-s labdarúgó EB-n bronzérmet szerzett. Utolsó válogatott mérkőzését 1971. április 4-én játszotta Bécsben, ahol két Bene góllal győztünk vendégként.
A Práterben jobbról a harmadik Vidáts Csaba és Rothermel Ádám között
Aktív pályafutásának befejezése után edzőként is bemutatkozott a másodosztályban, előbb a Ganz-Mávag, később a Budafoki MTE kispadján.
1973-ban a Ganz-Mávag (balról), 1974-ben a Budafok edzőjeként
Nem sokkal később már az elsőosztályú Békéscsabai Előre edzője 2 évre, majd újabb 2 év következik a Vasasnál. Itt bronzérmet szerez 1980-ban. Békéscsabai edzősködésének érdekessége, hogy kezei alatt lesz válogatott labdarúgó Pásztor József és Kerekes Attila. (Egyébként mindkét labdarúgó Mészöly első kapitánysága alatt játssza utolsó címeres mezbeli mérkőzését is.)
A Békéscsaba edzőjeként
Innen vezet az útja a magyar labdarúgó válogatott kispadjára. A Kapitány 3 különböző korszakban vezérli a válogatottat. Első alkalommal csoportelsőként viszi a fiúkat az 1982-es spanyolországi világbajnokságra.
Részlet a nagy vihart kavart Mészöly Kálmán a Kapitány című dokumentumfilmből
A VB-t követő EB selejtezőkön nem tudja a csapata már megismételni az elvárt sikert, így 1983-ban lemond a kapitányi posztról.
Az utolsó csapatkép 1983 áprilisában
Másik két regnálását már nem övezi semmilyen siker, két selejtezősorozat, egyik az 1992-es, másik az 1996-os EB részvételért - eredménytelenül.
A kapitánykodások közt szövetségi kapitány lesz Törökországban, majd edzősködik több külföldi csapatnál is, így a Fenerbahce-nál és az Izmirnél is.
A Fener edzőjeként
Később a szaúd-arábiai Al-Ittihadnál és a ciprusi AEL Limassolnál is kispadot kap. Apróbb megszakításokkal még kétszer irányíthatja a Vasast is.
Hazai klubedzői pályafutásának szerves része, hogy a nyolcvanas évek végének nagy bundabotrányába belekeveredik ő is a Zalaegerszeg szakmai vezetőjeként egy ETO-ZTE 1:3-as mérkőzés kapcsán, ahol az eljárás lefolytatása után egy évre eltíltják a kispadtól és pénzbüntetésre itélik.
Edzői pályafutásának befejezése után közéleti szerepeket vállal. Többek közt szerepet vállal az MLSZ-ben, a Magyar Hivatásos Labdarúgó Ligában, illetve a 2012-es EB magyarországi megrendezése érdekében felállított hivatalos bizottságban.
Az utóbbi időben már csak a bulvármédia foglalkozott vele műfüves kispályák avatása és különféle kétes értékűre sikerült fellépések és megnyilvánulások miatt, a legkülönbözőbb viccportálok, mémgyárosok és szurkolói fórumok legnagyobb örömére.
A nemzet Kálmán Bácsija
És egy kis bónusz azoknak, akiknek tényleg nagyon sok idejük van: az 1966-os VB magyar-brazil összecsapása teljes egészében. Akinek nincs türelme végignézni, az tekerhet egyből 1:25:30 környékére, amikor a súlyos vállsérüléssel előzőleg kidőlő Mészöly visszajön a pályára az angol kommentátor őszinte megdöbbenésére. Pedig, ha valahol, akkor Angliában voltak akkoriban kemény fodbalisták.
2022. november 2-án kritikus állapotban vitték a János Kórházba, ahol később a koronavírust is elkapta. Állapotáról később biztató hírek érkeztek, erőre kapott, de szervezete november 21-én feladta a harcot.
Isten nyugosztaljon, Legenda!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
miller draft 2013.07.17. 22:23:23
21 ezer Ft 2013.07.19. 13:55:09
Ajánlott bejegyzések: