1953. április 12-én született Várady Béla, a Vasas és a magyar labdarúgó-válogatott egykori csatára.
Putnokon ismerkedett meg a labdarúgás alapjaival, majd tizenhét évesen már az NB II-es Ózdi Kohász labdarúgója volt. Történt ugyanis, hogy a Magyar Kupában (MNK) az akkor a megyei (területi) bajnokságban szereplő Putnok kiverte a három osztállyal feljebb szereplő Ózdot, 2:1-re nyertek a hazaiak. Mindkét góljukat az alig tizenhat éves Várady szerezte… Teljesítményére hamar felfigyeltek a magyar korosztályos labdarúgó válogatottnál is.
Gólöröm az ifi válogatott mezében 1971-ben
Az ifiválogatottban és a másodosztályban is számolatlanul rugdosta a gólokat. Még nem volt tizennyolc éves, mikor 1971-ben a Vasas NB I-es bajnokcsapatában is bemutatkozott.
Karrierje elején a Vasas mezében
Sőt, a következő évben már olimpiai ezüstérmesnek mondhatta magát, úgy, hogy gólokkal segítette a válogatottat mind a csoportmeccseken, mind a döntőben. Újabb két év múlva utánpótlás EB-t nyert a magyar válogatottal.
Az EB győztes U-válogatott csapatában, balról a második Fekete László és Nagy László között
A Vasasban tizenkét szezont töltött el, 338 bajnoki mérkőzésen 174 gólt rúgott. Csapatával egyszer volt magyar bajnok, kétszer kupagyőztes.
A bajnokcsapatban
1977-ben 36 góllal magyar gólkirály lett, ezzel a teljesítménnyel az európai Ezüstcipő-díj birtokosa lett.
Az Ezüstcipővel
Emlékszem, azon a nyáron mindenki azt hitte, megvan az első magyar aranycipős labdarúgó. Európában mindenhol befejeződött az idény már, egy országot kivéve: Romániát. A borzalmas pusztítással járó bukaresti földrengés miatt hetekig szünetelt a pontvadászat, négy fordulót elhalasztottak. Az utolsó fordulókban egy bizonyos Dudu Georgescu váratlanul elkezdte termelni a gólokat. Az utólag lejátszott meccsek egyikén például 7 gólt szerzett. Nem Várady Béla kapta az Aranycipőt…
Várady 1972 és 1982 között 36 alkalommal lépett pályára a magyar nemzeti tizenegyben és 13 gólt szerzett. Szerepelt az 1978-as labdarúgó VB keretében, de egy sérülés miatt egyik meccsen sem lépett pályára.
1977-ben Bolíviának lő gólt
1983-tól két szezont a francia FC Tours csapatában töltött. Nagy szerepe volt benne, hogy a csapata feljutott az első osztályba, a francia kupadöntőben pedig két gólt rúgott a Marseille-nek.
Az FC Tours csapatában 1983-ban, az álló sorban jobbról a negyedik
Ezután hívta a Feyenoord, a játékosokat szavaztatták meg a próbajáték után. Jó volt Ruud Gullitnak, Johnny Repnek, Simon Tahamatának. Nem mehetett hozzájuk, itthon visszatartották…
Hazatérése után egy nagyon rövid újabb angyalföldi periódus következett, 1985/86-ban, 6 bajnoki mérkőzésen szerepelt.
A Vasas 1985/86-os csapatképén a felső sorban balról a második Kakas László és Híres Gábor között
után a Vác csapatát segítette az első osztályú tagsághoz, majd még alacsonyabb osztályokban szerepelt.
A Váci Izzó NB II-s bajnokcsapatában az álló sorban jobbról a harmadik
Pályafutása befejeztével a civil életben találta meg boldogulását, a labdarúgással teljesen szakított.
2011-ben a Vasas Örökös Bajnoka cím birtokosa lett.
A putnoki sportközpont 2012 augusztusa óta őrzi nevét
Várady Béla 2014. január 23-án, életének hatvanegyedik évében, váratlanul hunyt el. Egykori csapata, a Vasas, halálának emlékére örökre visszavonultatta a 11-es számú mezt.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Várady Béla emlékére 2014.01.23. 12:29:59
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
szempontpuska 2014.01.23. 12:37:22
Feyyaz 2014.01.23. 23:04:18
Amikor a Déli Krónikában meghallottam Gulyás Lászlót,az első hangjából azonnal tudtam,hogy valami nagyon nagy baj van...
Szegény,hogy egyik VB sem sikerült neki. :(
Ajánlott bejegyzések: