1960. március 22-én született Kardos József, az Újpesti Dózsa és a magyar labdarúgó-válogatott egykori hátvédje, középpályása.
Kardos tizennégy évesen kezdte a labdarúgást szülőhelyén, a Nógrád megyei Nagybátonyban.
1977-ben, nagybátonyiként, az ifjúsági válogatottban, az álló sorban balról a második
Még tizennyolc éves kora előtt a Salgótarjáni BTC-hez került, ahol fiatal kora ellenére egy szezont végigjátszott az NB II-ben.
A Stécében, az álló sorban balról a második
Egy esztendő múlva már az akkori bajnok, az Újpesti Dózsa hívja magához.
Bajnokként a leghátsó sor közepén
Első évében már magyar bajnoknak mondhatta magát. Nyolc szezont töltött el Újpesten, 229 bajnoki találkozón lépett pályára és 39 gólt szerzett.
Lendületben
A bajnoki címen felül két bajnoki ezüstöt és három Magyar Kupát (MNK) nyert, tagja volt a KEK negyeddöntős csapatnak. 1983-ban az Év Labdarúgója volt.
Az Év Labdarúgójaként
Kardos pályafutásáról egyszer ezt írták: Elméletileg középpályás volt, de játszott mindent, ami csak belefért. Ha kellett, hátul rombolt, fejelt, ütközött, máskor ötven métereken hozta fel nagy energiával a labdát, s ha úgy adta a helyzet, elöl veszélyeztetett. Nagyon hasznos és nagy munkát végzett.
Harmadik kupáját csapatkapitányként saját maga vehette át
Kardos életében volt még egy emlékezetes pillanat, 1984 nyarán majdnem Győrbe igazolt. A válogatott védő (immár házasként és leendő apaként) már kinőtte a garzonját, és hát a lakáskérdést nem volt egyszerű megoldani akkoriban sem. Az újpesti vezetők Bene Ferenc gellérthegyi szolgálati lakását kínálgatták, ami igen ízléstelen volt (számára is) részükről. A szerződése lejárt, a Dózsa eszköztelen volt. Szabadon igazolhatott volna, ahova akart. A Rába ETO tárt karokkal várta. Nagyon elkelt egy nagytudású játékos a védelembe Preszeller mellé. A nyári felkészülés alatt, amikor mérkőzés nem volt, Kardos leköltözött Győrbe és edzeni kezdett a csapattal. Ezzel nagy hibát követett el. Szerződése ugyanis még néhány napig az Újpesthez kötötte, ahol nem jelent meg az edzéseken és ezzel megszegte a kötelezettségét, az MLSZ pedig kétéves eltiltást helyezett kilátásba. Az alternatíva: visszamegy a Megyeri útra és aláír. Mit tehetett volna így?! Újpesten folytatta.
1987-ben egy szezonra a Vasashoz igazolt, ahol 21 NB I-es találkozón lépett pályára. Innen egy év idegenlégióskodás következett, a görög Apollon Kalamarias csapatában.
Idény közben hazatért Görögországból és a Dunakeszi VSE játékosa lett, majd a következő évben Vácra igazolt. Itt 13 mérkőzést játszott, majd az 1990/91-es bajnokság után befejezte aktív pályafutását.
Kardos 1980 és 1987 között 33 válogatott találkozón 3 gólt szerzett.
Legemlékezetesebb gólja a válogatottban
Emellett többszörös ifjúsági-, és utánpótlás válogatott is volt, az olimpiai válogatott mezét 6 alkalommal húzhatta magára. Szerepelt az 1986-os mexikói labdarúgó világbajnokságon.
Címeres mezben
Pályafutása befejeztével edzői pályára lépett. Volt edző többek közt az újpesti utánpótlásnál, Dabason, Komáromban, Ózdon, Budakalászon. 2011-ben legutóbb a Szent Pál Akadémia FC edzője volt. Utána MLSZ-ellenőrként is tevékenykedett.
Kardos József 2014-ben
Kardos József életének 63. évében, 2022. július 27-én hunyt el váratlanul.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
!CSABEE! 2014.03.29. 21:16:32
Na mindegy... azért elmondott jópár sztorit a dicső időkből. :))
Bár nem túl sokat láttam a Vasasban, de épp akkoriban igazoltuk le Andruscht és Bodát, úgyhogy Kardossal, és a már nálunk lévő Szabadival, Balog Tibivel, Teodoruval, olyan csapat volt... akkor úgy éreztem, egyértelműen a miénk a bajnokság! Majdnem be is jött, 9.-ek lettünk... :)):)
JuAn 2014.04.03. 13:24:25
Ajánlott bejegyzések: