1963. április 24-én született Détári Lajos, a Budapesti Honvéd és a magyar labdarúgó-válogatott egykori középpályása.
Kilenc évesen kezdett ismerkedni a labdarúgással Rákoskeresztúron, az Aszfaltútépítő SC-nél. A következő évben már a Budapesti Honvéd igazolt labdarúgója volt.
A Honvéd ifistájaként
Még javában ifjúsági korú, amikor alig tizenhét évesen az NB I-ben is bemutatkozott az 1980/81-es bajnokságban. Hét szezont töltött el Kispesten, 134 bajnoki találkozón 72 gólt szerzett.
Détári-varázs Honvéd mezben
A Honvéddal háromszoros magyar bajnok lett, egyszer pedig Magyar Kupa (MNK) győztes, illetve kupa ezüstérmes.
1983-ban támad a Bp. Honvéd az újpestiek ellen, még Varga (takarva) és Garaba is előre merészkedett. Hátrább Détári, akinek tehetségéhez aligha fér kétség. A lila-fehérek közül Szabó András és Tóth J. (4) látszik a képen
1985-ben az Év Labdarúgója és magyar gólkirály (Kiprich Józseffel holtversenyben) 18 találattal, aztán a következő két idényben is 27, illetve 19 góllal.
1985-ben az Év labdarúgója
1987-ben az Eintracht Frankfurt játékosa lett, egy szezon alatt összesen 33 mérkőzésen játszott és 11 gólt szerzett.
Az Eintracht Frankfurt mezében
Csapatával megnyerte a Német Kupát, mégpedig az ő góljával.
Bónuszként még egy frankfurti gólja is
A kupadöntőn lőtt gólja után igazi sztárklubok versenyeztek érte. Az olasz Juventussal álltak legközelebb a megállapodáshoz, de a rossz súgóira hallgatott. A pénz vezérelte Dömét is, és azokat is, akik irányították. Utólag azt mondom, ez volt a pillanat, mikor végleg eldőlt, nem lesz belőle a szó mai értelmében igazi világsztár.
A következő évben Görögországba szerződött az Olimpiakosz Pireusz csapatához, mint a világ addigi legdrágább átigazolása.
Az Olimpiakosz mezében
Itt két szezont töltött el, 55 bajnoki találkozón 33 gólt szerzett. Bajnoki ezüstérem, görög gólkirály, kupagyőzelem, a 4:2-re megnyert görög kupadöntőn 2 gólt rúgott.Détárinál ezután felpörögtek az események. Két szezon következett a Bolognában...
A Bologna játékosaként
... ahol a mérlege 42 bajnoki mérkőzésen 14 gól, UEFA-Kupa negyeddöntő, Coppa delle Alpi győzelem.
Bolognai megmozdulásai
Ezután következett az Ancona csapata, egy szezon alatt 32 mérkőzésen 9 gólt szerzett.
Mind a 9 gólja
Aztán fél évre hazatért Magyarországra, a Ferencvárosba. 13 mérkőzésen 1 gólt szerzett.
Az FTC mezében
Az ekkor még mindig csak harminc éves Détári a szezon második felére visszatért Olaszországba, a Genoa csapatához. 8 mérkőzésen 1 gól volt a mérlege. Ezután a svájci Neuchatel Xamax, az osztrák St. Pölten, itthon a BVSC, a Dunakeszi, majd még egy osztrák alacsonyabb osztályú csapat következett. Harminchét évesen fejezte be pályafutását.
Pályafutása alatt hatszor kapott meghívást a világ-, illetve az Európa-válogatottba.
Détári Lajos 1984 és 1994 között 61 válogatott találkozón 13 gólt szerzett.
Címeres mezben
Amióta megy az Osztálynapló sorozatunk, azóta töröm a fejem, ha nem akarom videókkal szétlinkelgetni a válogatottal kapcsolatos szereplését, melyik, rá leginkább jellemző gólját tegyem be. És a mai napig nem tudtam dönteni. Milyen véletlen, az a három gólja, melyek közült nem tudtam választani, címeres mezben lőtt találatai közül pont az első három. Lássuk akkor őket, talán az Olvasók döntenek majd helyettem.
1:56-tól1984 októberében, Rotterdamban rúgta Döme ezt a gólt VB-selejtezőn. A videónak van egy rövidebb, magyar változata is, csak abban nincs hátsókamerás ismétlés. A rafinéria pedig abban lakozik.
2:26-tólSzintén VB-selejtező, ez is idegenben, csak ez Bécsben. Ezen a mérkőzésen dőlt el, hogy kijutottunk a mexikói labdarúgó világbajnokságra. Különösebbet nem kell hozzáfűzni ehhez. Nincs rá jobb szó, pofátlanság, amit Döme művelt.
1985 októberében már javában zajlottak a VB-felkészülési meccseink. Az ellenfelünk a valóban nem túl acélos Wales, viszont a kapus, Neville Southall, a kontinens egyik legfelkészültebb és legjobb formában lévő hálóőre volt. Klubcsapatával, az Evertonnal akkoriban nyert bajnokságot, FA kupát és Kupagyőztesek Európa Kupáját (KEK).
És egy gól, amit alapból nem akartam volna betenni, de Döménél kötelező erről is megemlékezni, mielőtt Olvasóink reklamálnák.
Még utolsó aktív évét töltötte Ausztriában, mikor már edzősködni kezdett a román FC Bihor csapatánál. 2000 és 2016 között huszonegy csapatnál fordult meg.
Az FTC edzőjeként
Edzői munkájának megítélése már nem olyan egyértelmű, mint játékos-pályafutásáé. Az általa irányított csapatokat egy dolog tereli ugyanabba a halmazba, mégpedig az, hogy sehol nem tudta kitölteni szerződési idejét…
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
miller draft 2014.04.24. 17:52:50
maribor_ 2014.04.24. 17:54:52
miller draft 2014.04.24. 18:02:21
Blobov 2014.04.25. 11:59:01
Feyyaz 2014.04.25. 16:15:18
Hát valóban,az a ’85-ös bécsi meccs,és a bevásárló turizmus! Moldova György is ott volt,és a kijutás miatti öröme mellett megállapította,hogy a VHS kazetta harmadába kerül,mint itthon!
Amikor 1994 tavaszán először lépett pályára a Genoában,a hazai ultrák egy egész szektoros magyar zászlóval köszöntötték. Majd a mérkőzés után azt írta a Corriere dello Sport,hogy „Úgy látszik,Détári fél év alatt elfelejtett futballozni”.
Utoljára játszott még a szlovák 4.ligás Felsőpatony csapatában is. Erről olvastam anno egy egész oldalas cikket.
a ködlovag 2021.04.24. 09:53:14
Őt ugyan megkérdezték, hova szeretne igazolni, de a kérését nem vették figyelembe döntéskor.
maribor_ 2021.04.27. 16:50:58
Apropo. Talan egyedul Nyilasitol hallottam, hogy a szamtalan es neves kerok kozul o tudatosan valasztotta Becset, mert kozel volt a kelenfoldi zoldsegeshez, meg a Balatonhoz.
Ajánlott bejegyzések: