1963. szeptember 6-án született Kiprich József, a Tatabánya és a magyar labdarúgó-válogatott egykori csatára.
A tatabányai születésű Kiprich József tizenkét évesen lett a helyi Bányász igazolt labdarúgója.
A serdülőválogatottban még centert játszott
Tankszerű csatárteljesítményére a korosztályos válogatottban is hamar felfigyeltek.
A magyar ifjúsági válogatott csapatkapitányaként 1980 nyarán
Még ifjúsági korú volt, mikor 1980 nyarán szerződést kapott a Tatabányától. Első hivatalos meccsét kék-fehérben az év októberében egy Magyar Kupa (MNK) mérkőzésen játszotta. A Kaposvári Vasasnak rúgtak 11 gólt, melyből hármat Kiprich jegyzett. Első bajnoki találkozóját pedig a hónap végén játszotta, a 12. fordulóban Pécsett szenvedett vereséget együttese.
A Tatabánya csapatképén 1981 nyarán az álló sorban jobbról a negyedik
A Tatabányában kilenc idényt töltött el, 186 elsőosztályú találkozón 80 gólt szerzett.
1982-ben Dalnoki Jenő a huszonévesekből álló Kiprich, Plotár, Kökény csatártriót jelölte legtöbbször a kezdőbe, míg a kispadra olyan rutinos, nagytudású futballisták kényszerültek, mint P. Nagy, Weimper és Schmidt.
A Tatabánya 1982/83-as csapatképén az álló sorban jobbról a második játékos
Két-két bajnoki ezüst-, és bronzérem mellett begyűjtött egy Magyar Kupa (MNK második helyet, az 1984/85-ös bajnokságban pedig 18 góllal - Détári Lajossal társbérletben - gólkirály lett.
Gólkirályként 1985 tavaszán
1989-ben az akkor már évek óta a kiesés tornácán táncoló holland Feyenoord csapatához igazolt. A bemutatkozás nem sikerült fényesen, annak ellenére, hogy az új igazolásokkal szép remények elé nézett újra a klub és a szurkolók. Hazai pályán szenvedtek vereséget, a mérkőzés kisebbfajta botránnyal ért véget, mert a drukkerek a pályára berohanva kérték számon a játékosokat.
A Feyenoord játékosaként
Amilyen rosszul sikerült a belépő, olyan sikeresek lettek a további évek. 128 találkozón 53 gólt szerzett, úgy, hogy közben nyert egy-egy bajnoki címet, ezüst-, és bronzérmet, négy (!!) Holland Kupát, és egy holland Szuperkupát is.
Csapatával a Kupagyőztesek Európa-kupájában (KEK) egyszer az elődöntőig jutott, kétszer pedig a negyeddöntőig.
Teljesítménye alapján akár élete végéig is maradhatott volna a Feyenoordnál, de egy európai uniós jogszabály miatt unión kívüli állampolgár hat évnél tovább még engedéllyel sem vállalhatott munkát.
Tovenaar van Tatabánya - azaz a Tatabányai Varázsló, ahogy Hollandiában hívták
Így 1995-ben a ciprusi APOEL Nicosia játékosa lett. Két idény alatt 41 mérkőzésen 29 gólt szerzett. Egyszer volt ciprusi bajnok és gólkirály, kétszer pedig kupagyőztes.
Az APOEL játékosaként
Ciprusról visszatért Hollandiába, ezúttal a Den Bosch csapatához. Ezúttal kevesebb szerencséje volt, sorozatos sérülések miatt egy év alatt mindössze 9 találkozón tudott pályára lépni, de így is rúgott 5 gólt.
A Den Bosch mezében
Szezon közben visszatért játékosedzőként az akkor NB II-es Tatabányához, a másodosztályban 17 góllal segítette csapatát a bajnoki címhez. A frissen feljutott csapatban 1999 és 2001 között 36 találkozón 11 gólt szerzett.
Már többszörös ifjúsági és utánpótlás válogatott volt, mikor bemutatkozhatott a felnőttek között is.
Az utánpótlás válogatottban 1983 őszén az álló sorban a játékosok közül jobbról a negyedik
1984 és 1995 között a magyar labdarúgó-válogatottban 70 alkalommal szerepelt és 28 gólt szerzett.
Újoncként a válogatottban 1984 szeptemberében az Ausztria elleni VB-selejtezőn a Népstadionban
Amikor csapatot hirdetett Mezey György szövetségi kapitány, sokan a fejüket csóválták: újoncot Ausztria ellen, VB-selejtezőn?! Erre Kiprich meglepte az osztrákokat, elbűvölte a szurkolókat, Mezey ennyit mondott róla: - Kiprich képességei mindenki előtt ismertek - csak az osztrákok előtt nem. Valamennyi játékosunkról megfigyelés alapján „térképet készítettek” - erre építették taktikájukat. Kiprich ebből a gyűjteményből hiányzott, kellett ez a meglepetés...
Egyik legemlékezetesebb mérkőzése az 1985. április 17-én, Bécsben lejátszott világbajnoki selejtező volt Ausztria ellen, ahol a 3:0-s győzelemből az első két góllal vette ki a részét.
Bécsi álomgólja négy képkockában
Tagja volt az 1986-os mexikói világbajnokságon részt vevő csapatnak.
Az 1986-os mexikói világbajnokságon a Kanada elleni győztes csapatban az alsó sorban balról a második Détári és Bognár között
Utolsó gólja a válogatottban 1995 márciusában Svájc ellen
Aktív pályafutásának befejezése után az edzői pályát választotta. Volt másodedző a Vasasnál és utánpótlásedző Újpesten. A szakmai munkát irányította Romániában az Olimpia Satu Mare csapatánál, itthon pedig Tatabányán, Kecskeméten, Győrben, Diósgyőrben, Pápán, Gyirmóton, alacsonyabb osztályban Környén, Vértesszőlősön és Felsőgallán.
2003-ban az ETO kispadján, mellette a segédje, Szabó Ottó
Mindezek mellett 2005 óta a Feyenoord játékosmegfigyelője is.
Pár éve a Feyenoord megjelentette a József Kiprich Special című magazint. A negyvenoldalas újság kizárólag Kiprich Józsefről szólt, a Feyenoordnál töltött éveit elevenítette fel különböző írások és különleges fotók segítségével. A hátsó borítójáról a mágusként illusztrált, a holland kikötővárosban „Tatabányai Varázslóként” is emlegetett közönségkedvenc köszönt vissza.
A mai napig életjáradékot kap volt klubjától
2022 novemberében súlyos háztartási balesetet szenvedett. Otthonában elesett, eltört a combnyaka (pont azon a lábán, ahová korábban csípőprotézist ültettek be) és a könyöke, és csak nagyon lassan gyógyul, tolókocsiban lábadozik. Jobbulást, Kipu!
Kiprich József 2023-ban gyógyulás közben...
...és 2024 januárjában, mikor a Feyenoord-Twentee holland bajnoki találkozóra egykori csapata meghívta őt
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
gigabursch 2023.09.07. 21:36:47
Ajánlott bejegyzések: