1954. április 25-én született Szendrei József, az Újpesti Dózsa és a magyar labdarúgó válogatott egykori kapusa.
A karcagi születésű Szendrei viszonylag későn kezdett focizni. Tizenhat évesen lett a Szolnoki MÁV MTE játékosa, még balhátvédként. Egy évvel később már kapusként folytatta, újabb egy év múlva már a felnőtt NB II-es csapat kapuját őrizte.
A Szolnok kapusaként az NB II-ben
1972 és 1980 védett Szolnokon, egy kétéves megszakítással, mikor 1974-ben Szentendrére került katonaként a Kossuth KFSE csapatához.
1974 tavaszán a Szolnok csapatképén az alsó sorban balról az első
1980 nyarán Temesvári Miklós invitálására, az akkor az NB I-be feljutó Nyíregyháza kapusa lett.
A Nyíregyháza kapusaként az alsó sorban középen
A bajnokságban 28 mérkőzésen védett, a szezon végén az Év Kapusa címet érdemelte ki a Népsport osztályzatai alapján..
Az Év Kapusaként egy Fradi-Nyíregyháza mérkőzésen
A következő szezont már Újpesten kezdte, Temesvári Miklós a Megyeri útra szerződött és magával csábította.
Lila-fehérben
Az Újpestben hat szezon alatt 126 NB I-es mérkőzésen lépett pályára. Egyszeres magyar bajnoki ezüstérmes és háromszor Magyar Kupa (MNK) győztes volt a lila-fehérekkel.
Az 1984/85-ös Újpesti Dózsában
Tagja volt a KEK-negyeddöntős csapatnak.
A Köln elleni továbbjutást ünnepli Fekete Lászlóval
Talán szentségtörés ünnepeltről kissé negatív felhangú sorokat írni. Alapvetően a kapusokkal elfogult vagyok, pláne, hogy Szendrei nekem az egyik legnagyobb kedvencem volt. De Csámpi munkásságához hozzátartoztak az elképesztően nagy potyagólok is. Nem azért, mert ez jellemző volt rá, vagy túl gyakoriak voltak. Pont ellenkezőleg. Olyan típusú kapus volt, aki alapvetően képes volt hosszú ideig bravúrt bravúrra halmozni, meccseket hozni tartósan. Az 1985/86-os bajnokság a mai napig úgy él az emlékezetemben, hogy Kardos Józseffel gyakorlatilag ketten voltak a főszereplők, hogy a Dózsa nem kieső helyen zárt (Az újpestiek ekkor 11. helyen végeztek, ami önmagában nem jelenti a kiesés veszélyét, de 25 ponttal szereztek, két másik csapattal egyetemben. Mögöttük volt egy 24 pontos csapat, a két kieső 22-22 ponttal ment a másodosztályba – a szerkesztő megjegyzése). De nála voltak pillanatok, amik egész egyszerűen megmagyarázhatatlanok. Olyan gólokat is tudott kapni, melyek manapság benne lennének az Eurosport szilveszteri összefoglalójában. Olyan kaliberű kapus volt, hogy ezek nála simán belefértek, a szurkolók sosem kezdték ki, mindig mellette álltak.
A Vasas elleni páratlan potyagólja, aki látta, nem felejti
A teljesség igénye nélkül ilyenek voltak az 1982/83-as KEK sorozatban a Göteborgtól kapott gólja a Megyeri úton, az 1983/84-es KEK sorozatban az AEK Athén ellen kapott gólja, ugyanebben a szezonban kapott gólja bajnoki meccsen a Vasas ellen.
Egy felejthetetlen kabala, csók a bal kapufának a mérkőzés előtt
1987-ben, a bajnoki ezüstéremmel tarsolyában Spanyolországba szerződött az FC Malaga másodosztályú csapatához. Csapatában 37 tétmeccsen lépett pályára egy év alatt. Kiderült, ő még sokkal többre hivatott, a következő idényben már a Cadiz hálóját őrizte az első osztályban.
A Cadiz és a Malaga kapusaként
Négy szezon alatt 79 bajnoki találkozón védett. Az 1990/91-es szezonban részese volt a klub legnagyobb történelmi győzelmének. A videó megtekintésekor érdemes figyelmesen elolvasni az ellenfél összeállítását.
Cadizban annyira népszerű volt, hogy az andalúz válogatottba meghívott vendégként is szerepet kapott.
1985 és 1988 között 10 alkalommal húzhatta magára a magyar válogatott címeres mezét.
Címeres mezben
A mérkőzései több, mint a felén még gólt sem kapott.
A válogatott keretben a VB-selejtezők során, az álló sorban középen
Szerepelt az 1986-os mexikói labdarúgó világbajnokságon, az egyik csoportmérkőzésen, Kanada ellen, ő védett.
Azon kevés magyar kapusok közé tartozik, akik kapott gól nélkül hoztak le egy mérkőzést világbajnokságon
2013-ban Esterházy Miksa-díjat kapott, elismerésül a sport népszerűsítésében hosszú időn keresztül kiemelkedő tevékenysége miatt.
Aktív pályafutás befejeztével az üzleti életben találta meg számításait. Egy sportszergyártó cég magyarországi vezérképviseletét látja el több, mint húsz éve. Időnként feltűnt szakértőként sportcsatornákon, de tevékeny szerepet sosem vállalt a magyar labdarúgásban.
Egyszer az alábbiakat nyilatkozta: Amikor hazajöttem Spanyolországból, tele voltam tapasztalatokkal. Azt hittem, hogy a magyar futballnak szüksége lesz rám, és megváltom a magyar focit. De valamiért nem voltak kíváncsiak rám. Pedig szinte szétvetett az energia, a tenni akarás, szerettem volna sokat elérni, sok újat megmutatni, ám nem kellettem. Sőt, még vetélytársat, ellenfelet láttak bennem. Tudomásul vettem, hogy nincs szükség rám, én meg nem kilincselek.
Szendrei József 2020-ban
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ajánlott bejegyzések: